14 listopada braliśmy udział w niezwykłej lekcji historii. Kolejne karty przeszłości odsłaniali uczniowie z klasy IIIc, IVa oraz VId wraz z wychowawcami- Agnieszką Zakrzewską, Renatą Zychora i Magdaleną Krysik.Wspaniała recytacja utworów, wzruszające pieśni chóru oraz porywająca gra aktorska przykuwały uwagę wszystkich słuchaczy.

Podniosły nastrój uroczystości nadawały częste odwołania do symboli narodowych, ważnych dat w dziejach Polski, a także wystąpienie dwóch wielkich bohaterów narodowych. Nasza koleżanka ze szkolnej gazetki ,,Wykrzyknik'' przeprowadziła wywiad z Tadeuszem Kościuszką, którego rolę zagrał Kacper Fusiek z kl.VIIa. Kolejną ważną postacią był Józef Piłsudski( Jakub Marczak z kl.VId), który wystosował odezwę do pierwszej kompanii kadrowej na ziemiach ojczystych. Tradycyjne pieśni- ,,Rota", ,,Pierwsza brygada'', ,,Marsz Polonia'' przypominały o patriotyźmie Polaków, a publiczność pobudziły do śpiewu. Nie zabrakło też elementów współczesnych- postaci zbuntowanego nastolatka (Maciej Świerczyński z kl.VIIb) oraz upersonifikowanej ojczyzny zrzucającej kajdany po 123 latach niewoli.

Po zakończonej akademii Pani Dyrektor sprawdziła wśród publiczności znajomość dat i pojęć hitorycznych. Oczywiście, słuchacze zdali egzamin celująco. Mamy nadzieję, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 na długo zapamiętają 99 rocznicę Odzykania Niepodległości przez Polskę.