ZAJĘCIA RATOWNICZE

W naszej szkole w klasach II-III odbywają się zajęcia ratownicze prowadzone przez panią Urszulę Majchrzak.
W tej wspaniałej działalności pomagają pani Uli uczennice z klas siódmych.
Dzieci z młodszych klas uczą się między innymi jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie poprzez zajęcia praktyczne poznają, jak ułożyć nieprzytomną osobę w pozycji bocznej ustalonej oraz jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, polegającą na wykonaniu 30 ucisków klatki piersiowej i 2 wdechów ratowniczych. Dzieci rozpoznają, czy osoba poszkodowana oddycha, obserwując ruch klatki piersiowej i nasłuchując oddech.
Przede wszystkim młodzi ratownicy muszą zapamiętać numery alarmowe i informacje, które są najważniejsze do przekazania. W pierwszej kolejności należy poinformować o miejscu zdarzenia. Następnie trzeba powiedzieć, czy osoba poszkodowana jest przytomna, spróbować określić stan poszkodowanych i to, co się wydarzyło. Należy także podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy.
Zajęcia te mają na celu uświadomić młodszym uczniom, że pomoc ratownicza jest bardzo ważna i zawsze trzeba jej udzielić osobie, która tego potrzebuje. Każda pomoc jest ważna dla poszkodowanego, nawet ta niewielka.