Karczewska „Dwójka” w ramach obchodów 470. rocznicy otrzymania praw miejskich przez nasze miasto realizowała szereg projektów. Był konkurs piosenki o Karczewie, konkurs plastyczny, pod znakiem obchodów rocznicowych odbywał się majowy pilnik rodzinny. Przygotowano również występy artystyczne.

Jednym z większych przedsięwzięć w tym zakresie był projekt edukacyjny realizowany w ramach programu "Kreatywny uczeń - innowacyjna szkoła" finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Polegał on na przygotowaniu przedstawienia, które miało być zaprezentowane społeczności lokalnej. Tego zadania podjęła się nauczycielka języka polskiego – p. Renata Kostrzyńska. Razem ze swymi uczniami z klas siódmych przygotowała autorski scenariusz, według którego zostało przygotowane przedstawienie pt. „Karczew - 470 lat, czyli historia miasta na wesoło”.

Spektakl zaprezentowano uczniom „Dwójki” 30 maja. W przedstawieniu pełnym tańców, śpiewu i humoru nie zabrakło akcentów historycznych związanych z początkami osadnictwa, postacią króla Zygmunta Starego, któremu zawdzięczamy prawa miejskie czy tych dotyczących okresu wojny i trudnych lat w powojennej rzeczywistości. Przeplatały się ze sobą elementy słowiańskie, żydowskie czy romskie. A wszystko podano w lekkiej formie, dostosowanej do wieku odbiorców.

Fragmenty przedstawienia będą jeszcze prezentowane na rynku miejskim w ramach obchodów Dni Karczewa, a cały spektakl, jak powiedziała nam dyrektor szkoły Katarzyna Radzik, zostanie pokazany rodzicom na początku przyszłego roku szkolnego, bo naprawdę warto zaprezentować go szerszej publiczności ze względu na wysoki poziom artystyczny.