Wielkanoc 2019

W konkursach przedmiotowych 2018/2019 organizowanych przez MSCDN pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Mazowsza Olga Chaberek- uczennica kl.VIIIb zdobyła tytuł LAUREATKI w konkursie polonistycznym.

To wielkie osiągnięcie, gdyż takie miano przyznano tylko 45 osobom z województwa mazowieckiego w tej kategorii, a uprawnia on do wyboru szkoły średniej oraz 100% z egzaminu ósmoklasisty z jezyka polskiego.
Temat przewodni konkursu w roku szkolnym 2018/2019 brzmiał- ,,Słowo- obraz -dźwięk. Świat widziany oczami artysty’’. W zakresie merytorycznym nie zabrakło literatury polskiej i światowej, dzieł malarskich, musicali, baletu oraz filmów. Wymagania szczegółowe zmagań sprawdzały analizę
i interpretację tekstów kultury, tworzenie wypowiedzi, świadomość jezykową czy samokształcenie.
Na tak wielki sukces Olga pracowała wytrwale już od początku września. W listopadzie 2018 r. przeszła do etapu rejonowego konkursu o tytule ,,Artyści o artystach’’. Finałowa praca konkursowa sprawdzała znajomość poezji J.Kochanowskiego, m.in. słynnego utworu ,,Kto mi dał skrzydła’’
i A. Asnyka oraz musicalu ,,La la land’’. Także i na tym etapie Olga napisała bardzo dobrze i przeszła do eliminacji wojewódzkich. Już wtedy znalazła się w gronie nielicznych. Etap ostatni rozgrywał się pod koniec lutego. Wymagał on szczegółowej znajomości wielu dzieł spoza kanonu lektur- A. Mickiewicza, J. W. Goethego, a także szerokiej wiedzy z zakresu kształcenia językowego oraz dojrzałej i samodzielnej oceny tekstów kultury, m.in. grafik M.C. Eschera, ,,Jeziora łabędziego’’ i polskiego filmu ,,Jasminum’’.
To niewątpliwy talent Olgi, pracowitość i sumienność zostały nagrodzone i przyczyniły się do niebywałego wyróżnienia naszej uczennicy w szkole, gminie, powiecie i województwie.
Cieszymy się, że mamy tak chętną i wspaniałą młodzież, która swoją postawą pokazuje, że możliwe jest osiągnięcie wielu celów, motywuje innych do rozwijania swoich pasji i odkrywania świata.
Niechaj motto z tegorocznego konkursu polonistycznego będzie wskazówką dla tych, którzy, tak jak nasza Olga Chaberek, posiadają szerokie zainteresowania humanistyczne, wybitne uzdolnienia, chcą sięgać wyżej i dalej : ,,Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.

Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe’’. ( Albert Einstein)

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 w Karczewie Rights Reserved.