Listopad kojarzony jest z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, bowiem 11 listopada 1918 r. - 101 lat temu wyzwoliliśmy się spod władzy zaborców. Dlatego poloniści z naszej szkoły zorganizowali akcję czytania utworów patriotycznych. Rywalizacja przypadała na 21.11.2019r. - klasy czwarte i piąte oraz 28.11.19r.- klasy szóste i siódme.
Zadaniem uczniów było wylosowanie utworu związanego z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, krótkie przygotowanie się i wzorowe odczytanie, zwracając uwagę na płynność, poprawność, wyrazistość, dykcję.
W akcji wzięło udział 20 uczniów z klas 4-5 oraz 25 z klas 6-7. Dzieci z klas młodszych mierzyły się z fragmentami ,, Roty’’ M. Konopnickiej, ,,Marcina Kozery’’ M. Dąbrowskiej oraz ,,W pustyni i w puszczy ‘’ H. Sienkiewicza czy ,,W pamiętniku Zofii Bobrówny’’ J. Słowackiego. Młodzież czytała ,, Pana Tadeusza’’
A. Mickiewicza, ,, Hymn’’ J. Słowackiego, ,,Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’
K. I.Gałczyńskiego czy ,, Elegię o chłopcu polskim’’ K.K. Baczyńskiego oraz ,,Redutę Ordona’’ A. Mickiewicza.
Uczniowie bardzo odpowiedzialnie i dojrzale podeszli do akcji i w sposób niezwykle wzruszający i emocjonujący przekonywali do czytania jakże ważnych dla każdego Polaka dzieł literatury pięknej.
Wśród uczestników zostali wybrani najlepsi w akcji ,,Czytamy dla Niepodległej’’.
Oto wyróżnieni: z kl.4- Abigail Rzeszotek, z kl.5- Daria Olszak, z kl.6- Amelia Gładysz oraz z k. 7- Jakub Kasprzak.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w upamiętnieniu 101. rocznicy odzyskania niepodległości naszej ojczyzny. Gratulujemy najlepszym w czytaniu utworów patriotycznych i zachęcamy , aby na co dzień nie zabrakło lektury pięknych tekstów literatury polskiej i światowej.

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 w Karczewie Rights Reserved.